Nakup smučarskih očal

5 napak pri nakupu smučarskih očal

Smučarska očala so osnovni del opreme vsakega smučarja. Zagotavljajo zaščito oči pred različnimi vremenskimi vplivi, kot so veter, sneženje in močno sonce, poleg naštetega pa ščitijo tudi pred nevarnostjo sončne svetlobe in UV-žarkov. Sončni žarki so na zasneženih površinah še posebej intenzivni zaradi odboja svetlobe od snega.

Pravilna izbira očal močno izboljša vidljivost, varnost in udobje med smučanjem. Kljub pomembnosti smučarskih očal pa mnogi smučarji pri nakupu naredijo napake, ki negativno vplivajo na njihovo izkušnjo na smučišču. Da bi se temu izognili, je treba natančno preučiti različne dejavnike.

1. Napačna velikost in prileganje

Ena najpogostejših napak pri nakupu smučarskih očal je izbira napačne velikosti, kar vodi do neprijetnega občutka in slabše funkcionalnosti. Premajhna očala pritiskajo na obraz, povzročijo nelagodje in pustijo nezaščitene dele obraza izpostavljene vetru.

Smučarska očala Salomon Radium Pro Sigma Photochromic (2025)
Smučarska očala Salomon Radium Pro Sigma Photochromic (2025) – Extreme Vital

Po drugi strani pa prevelika očala morda ne bodo dovolj stabilna, kar lahko povzroči, da drsijo po obrazu ali ne tesnijo pravilno okoli oči. Da bi se izognili tej napaki, je pomembno smučarska očala pred nakupom preizkusiti in preveriti, kako se prilegajo obrazu.

2. Zanemarjanje kakovosti leč

Pogosta napaka je, da smučarji premalo pozornosti namenjajo kakovosti leč. Nekateri se odločijo za poceni smučarska očala z lečami, ki ne nudijo dovolj zaščite pred UV-žarki ali pa imajo slabšo odpornost na praske. Slabe leče povzročijo popačene barve, slabšo vidljivost v megli in večjo občutljivost oči zaradi prekomerne izpostavljenosti sončni svetlobi.

Ženska smučarska očala Atomic Savor Photo (2025)
Ženska smučarska očala Atomic Savor Photo (2025) – Extreme Vital

Pri izbiri smučarskih očal je treba izbrati očala z lečami s 100 % UV zaščito, saj lahko dolgotrajna izpostavljenost UV-žarkom povzroči trajne poškodbe oči. Poleg tega je priporočljivo izbrati očala z lečami, ki imajo premaz proti rosenju, da se prepreči kondenzacija, ter leče iz kakovostnih materialov, odpornih na praske in udarce.

3. Nepravilna izbira barve leč

Barva leč je še kako pomembna za dobro vidljivost v različnih svetlobnih pogojih, a mnogi temu ne posvečajo dovolj pozornosti. Temne leče so denimo primerne za sončne dni, vendar v oblačnem vremenu in slabi vidljivosti zmanjšajo kontrast, kar oteži zaznavanje terena. Prav tako svetlejše leče, ki so primerne za oblačno vreme, morda ne bodo nudile dovolj zaščite pred močno svetlobo v sončnih pogojih.

Smučarska očala POC Fovea Mid Race
Smučarska očala POC Fovea Mid Race – Extreme Vital

Da bi se izognili nepravilni izbiri leč, je priporočljivo imeti več leč za različne vremenske pogoje ali izbrati smučarska očala s prilagodljivimi oziroma zamenljivimi lečami. Rumene in oranžne leče so primerne za oblačne dni, saj povečajo kontrast in omogočajo boljšo vidljivost, medtem ko so temne ali polarizirane najprimernejše za sončne dni.

4. Slab prezračevalni sistem

Prezračevanje očal je izjemno pomembno. Gre namreč za sistem, ki preprečuje rosenje leč in omogoča boljšo vidljivost. Mnogi smučarji izberejo očala brez ustreznega prezračevanja in se nato soočajo z rosenjem med smučanjem, še posebej v trenutkih, ko pride do večjih temperaturnih razlik med notranjostjo in zunanjostjo očal.

Ženska smučarska očala Oakley Line Miner S
Ženska smučarska očala Oakley Line Miner S – Extreme Vital

Zaradi tega je pomembno je pri nakupu smučarskih očal pomembno preveriti prezračevalni sistem. Da bi preprečili rosenje, je priporočljivo izbrati očala, ki imajo večje prezračevalne odprtine in premaz proti rosenju na notranji strani leč. Nekatera smučarska očala so opremljena tudi s sistemi za kroženje zraka skozi okvir, ne da bi pri tem v očala prodrl sneg ali veter.

5. Zanemarjanje združljivosti očal s čelado

Združljivost očal s smučarsko čelado je pogosto spregledan vidik, ki pa močno vpliva na udobje in varnost. Očala, ki se ne prilegajo čeladi, povzročijo neprijetne vrzeli, skozi katere prodira veter, kar povečuje tveganje za prehlad ali omrzline.

Poleg tega se lahko zgodi, da smučarska očala, ki niso združljiva s čelado, nepravilno “sedijo” na obrazu, kar povzroči nelagodje ali celo slabšo vidljivost. Pri nakupu očal je zato pomembno, da jih preizkusite skupaj s smučarsko čelado.